Filmfestivalen som hyllar filmer som filmats med mobilen

Erik Thorsen Uppdaterad 2025-07-15

I Australien är filmfestivalen SF3 (Smart Fone Flick Fest) inne på sitt tionde år och erbjuder ett brett utbud av filmer för sina besökare. Det som är unikt med festivalen är att alla bidrag har enbart spelats in med hjälp av en mobiltelefon. Att filma med en mobil är något som har blivit allt vanligare på senare tid och kan hjälpa att förstärka ett budskap genom att filmen får ett visst stilistiskt drag från mobilinspelningen.

SF3 syftar till att tillgängliggöra filmskapandet för fler människor

SF3 är en av världens största filmfestivaler som helt fokuserar på filmer inspelade med mobiltelefoner. Festivalen håller till i Australien och lanserades år 2015 med syfte att uppmuntra filmskapare från hela världen att skapa kortfilmer med endast en smartphone som kamera. Eftersom bara filmer som har filmats med en mobil visas främjar festivalen nyskapande inom branschen som inte heller ställer krav på en stor budget. Priser delas ut i 6 olika kategorier för att uppmärksamma bredden i filmskapande.

Förutom filmvisning har SF3 också workshops och utbildningar där filmskapare kan dela med sig av sina kunskaper och erfarenheter samt knyta nya kontakter. Det stora övergripande syftet med att samla filmskapare är att fler ska ha möjlighet att börja producera film. Därför har de också lanserat utbildningar riktade mot barn som är intresserade av att skapa film.

Filmproduktion kräver numera inte en stor budget

Tack vare att tekniken för kameror och videoinspelning har utvecklats snabbt kan nu i stort sett vem som helt med en nyare mobiltelefon börja producera film. Teknik som för bara några år sedan fanns i utrustning som kostade hundratusentals kronor finns nu i dyrare mobiltelefoner. Premiummobiler som lanseras i dag har kameror som kan filma i 4- och 8K-upplösning och har stöd för bildstabilisering och optisk zoom. Detta gör att du relativt enkelt kan skapa videos av lika hög kvalitet som krävde dyr utrustning tidigare.

Vidare har videoredigeringsappar som LumaFusion och Adobe Premiere Rush gjort det möjligt att redigera filmer professionellt direkt i mobilen. AI har också gjort det möjligt att finjustera inspelningen för t.ex. exponering och fokus för att ytterligare förhöja den professionella känslan. Sammantaget krävs det i dag inte alls samma budget som förr var ett krav för att producera film.

Filmer som spelats in helt eller delvis med en mobilkamera

Det finns flera filmer som har producerats helt eller med hjälp av en mobilkamera. Här nedan hittar du några av de mest kända.

Unsane (2018)

Unsane är en thriller regisserad av Steven Soderbergh där man får följa Sawyer Valentini när hon blir inspärrad på ett mentalsjukhus. Filmen är helt och hållet inspelad med en iPhone 7 plus. Genom att spela in hela filmen med en mobilkamera får man ett unikt stilistiskt drag som förstärker filmens handling.

Midnight Traveler (2019)

I dokumentären Midnight Traveler får man följa Hassan Fazilis flykt från talibanernas Afghanistan. I sin flykt har han med sig sin fru och sina två döttrar. Hassan Fazili och hans familj flyr genom Iran och Turkiet för att ta sig till Europa. Filmen spelades in med tre olika mobilkameror vilket gör att den sticker ut.

Selfie (2019)

Selfie är en dokumentär som producerats i Italien och har helt och hållet skapats med hjälp av mobiltelefoner. Filmen handlar om tonårspojkarna Alessandro och Pietro och deras liv i Neapel. Selfie präglas av ungdomskultur, kriminalitet och marginaliserade grupper, tack vare tekniken med mobilinspelning får man känslan av att komma närmare huvudpersonerna.